گروه بین‌الملل: اتحادیه قاریان و حافظان قرآن كریم مصر با صدور بیانیه‌ای، درگذشت استاد «ابوالعینین شعیشع»، دبیركل این اتحادیه و شیخ القراء مصر، را تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایكنا) به نقل از روزنامه بین‌المللی «الشرق الاوسط»، در این بیانیه كه امروز، چهارم تیرماه، منتشر شد؛ آمده است: اتحادیه قاریان و حافظان قرآن مصر صمیمانه و خالصانه درگذشت شیخ القراء این كشور را به امت اسلام تسلیت می‌گوید.

در ادامه بیانیه اتحادیه قاریان و حافظان قرآن مصر آمده است: فعالیت‌های ابوالعینین شعیشع، استاد فقید قرآن كریم، در راه خدمت به اسلام نزد خداوند محفوظ بوده و به خاطر چنین فعالیت‌هایی در پیشگاه الهی پاداش داده می‌شود.

روزنامه الشرق الاوسط با ارائه گزارشی درباره شیخ القراء فقید مصر، مرحوم استاد شعیشع را صاحب مقام «صبا» در نغمات قرآنی دانسته و آورده است: این پیر قاریان قرآن مصر به دلیل لحن حزن‌آلود در تلاوت، از سوی كارشناسان و صاحب نظران قرائت، لقب «ملك صبا» را دریافت كرد؛ حزنی كه به گفته آن قاری فقید به حادثه وفات پدرش برمی‌گردد كه در روح و جانش بسیار تأثیرگذار بود.

شیخ القراء مصر به دلیل لحن حزن آلود در تلاوت، از سوی كارشناسان و صاحب نظران قرائت لقب «ملك صبا» را دریافت كرد

گزارش الشرق الاوسط حاكی است: استاد شعیشع، یادگار نسل طلایی قراء مصری بود كه به دلیل قرائت‌های زیبایش در زمره پیر قاریان و بزرگان قرائت این كشور همچون «محمد رفعت»، «منصور بدار الدمنهوری»، «عبدالفتاح الشعشاعی»، «محمود علی البنا»، «عبدالباسط عبدالصمد»، «محمد صدیق المنشاوی» و «مصطفی اسماعیل» قرار گرفت.

این روزنامه در پایان آورده است: شعیشع یكی از مدافعان غیرتمند اسلام بود كه در هر چیزی میانه‌روی و اعتدال را رعایت كرد و شعار این استاد فقید در زندگی بر دعوت به سوی خدا با حكمت و موعظه حسنه استوار بود.

گفتنی است، استاد «ابوالعینین شعیشع»، شیخ‌القراء مصر و دبیركل اتحادیه قاریان و حافظان قرآن این كشور، روز پنجشنبه، دوم تیرماه، در سن 89 سالگی در بیمارستان «معهد ناصر» قاهره به دلیل بیماری مزمنی كه از سه ماه پیش از آن رنج می‌برد، دعوت حق را لبیك گفت.

مقام‌ صبا مقامی‌ است‌ كه‌ حزن‌ زایدالوصفی‌ در انسان‌ ایجاد می‌كند و نیز حالت‌ هشدار و بیدارباش‌ دارد و تحسّر و تأثر شدیدی‌ در قاری‌ به‌ وجود می‌آورد.

 

منبع : http://www.iqna.ir/fa/news_detail.php?ProdID=814923

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 تیر 1390    | توسط: سیدمرتضی قاضوی    | طبقه بندی: الگوهای قرائت قرآن،     |
نظرات()