مرحوم استاد «ابوالعینین شعیشع» شخصیتی مردمی داشت و انسانی شایسته بود كه به دلیل سبك زیبای تلاوت و ویژگی‌های اخلاقی و انسانی، به الگویی فراموش ناشدنی برای جامعه قرآنی معاصر مصر تبدیل شد.

«انور شحات محمد انور»، قاری جوان و نامی مصر و پسر ارشد استاد مرحوم «شحات محمد انور»

«انور شحات محمد انور»، قاری جوان و نامی مصر و پسر ارشد استاد مرحوم  ضمن بیان این مطلب گفت: ابوالعینین شعیشع انسانی شایسته و از نسل قدیم و طلایی قراء مصر بود كه به دلیل رفتار و اخلاق انسانی خود كه برگرفته از آموزه‌های ناب قرآن بود، به الگویی برای تمامی قاریان مصر تبدیل شد.

محمد انور در ادامه افزود: ما قاریان مصری همیشه از استاد شعیشع به‌عنوان كهن‌سال‌ترین قاری مصری در عصر جدید یاد می‌كردیم و وی از مشاهیر برجسته قرائت در مصر محسوب می‌شد.

وی تأكید كرد: شیخ القراء مصر سبك خاصی در تلاوت آیات قرآن داشت، به‌گونه‌ای كه ‌تقلید از این سبك مرحوم شعیشع برای قاریان دشوار بود و هر كسی به آسانی قادر نبود اسلوب تلاوت ایشان را تقلید كند.

این قاری برجسته مصری همچنین تصریح كرد: ابوالعینین شعیشع علاقه خاصی به قاریان ایرانی داشت و به خاطر سفرهای متعدد به جمهوری اسلامی ایران، انس و الفت خاصی بین وی و قاریان ایرانی برقرار شده بود كه از ذهن قراء ایرانی پاك نخواهد شد.

وی خاطر‌نشان كرد: ابوالعینین شعیشع به دلیل تعاملات مناسبی كه با قراء ایرانی داشت و همچنین تعلق خاطرش به آنان، همواره مشتاق بود به جمهوری اسلامی ایران سفر كند و در مسابقات بین‌المللی قرآن ایران از جمله مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان بارها در كمیته داوری این رقابت‌ها حضور داشت.

 انور شحات محمد انور:

شیخ القراء مصر سبك خاصی در تلاوت آیات قرآن كریم داشت، به‌گونه‌ای كه ‌هر كسی به آسانی قادر نبود از سبك تلاوت ایشان تقلید كند

انور شحات محمد انور با بیان این كه با وفات ابوالعینین شعیشع، جامعه قرآنی مصر یكی از بزرگان قرائت را از دست داد، گفت: ابوالعینین شعیشع شخصیتی دوست‌داشتنی برای قاریان بود و ارزش‌های اخلاقی و انسانی ایشان و همچنین، مردمی بودن وی هیچ‌گاه از ذهن‌ها پاك نخواهد شد.

این قاری جوان نامدار مصری كه حافظ كل قرآن كریم است و آیات قرآن را با مهارت و زیبایی خاصی تلاوت می‌كند، در پایان این گفت‌وگو، رحمت و مغفرت از پیشگاه خداوند متعال را برای شیخ القراء فقید مصر خواستار شد.

یادآور می‌شود، انور شحات محمد انور از قاریان جوان و نامی مصر است كه تاكنون چندین بار از سوی سازمان دارالقرآن الكریم، سازمان اوقاف و امور خیریه و شبكه قرآن و معارف سیما برای تلاوت در ماه مبارك رمضان به ایران دعوت شده و در ۲۲ استان كشور به اجرای برنامه پرداخته است.

 

منبع : http://qariquran.blogfa.com/cat-1.aspx

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 تیر 1390    | توسط: سیدمرتضی قاضوی    | طبقه بندی: الگوهای قرائت قرآن،     |
نظرات()