خانواده «ابوالعینین شعیشع» شیخ‌القراء فقید مصر دیروز، سوم تیرماه، از غیاب مسئولان الازهر و مقامات دولتی در مجلس ترحیم این استاد برجسته فن قرائت انتقاد كردند و این حركت را بیانگر كم‌رنگ شدن ارزش‌های دینی در مصر دانستند.

به گزارش روزنامه «الیوم السابع» چاپ مصر، مجلس ترحیم ابوالعینین شعیشع، شیخ القراء فقید مصر، بعدازظهر دیروز در حالی در مسجد «خلفاء الراشدین» شهرك «نصر»(نزدیكی قاهره) در حالی برگزار شد كه مسئولان دانشگاه الازهر، مقامات دولتی و نمایندگان احزاب مختلف این كشور در مراسم غایب بودند.

این مراسم تنها با حضور اعضای خانواده، تعدادی از مریدان و برخی قاریان برجسته مصری برگزار شد و در آن هیچ یك از نمایندگان شورای وزیران مصر، مسئولان یا نمایندگان الأزهر، مفتی و وزیر اوقاف مصر و احزاب اسلامی این كشور در رأس آن‌ها نمایندگان «اخوان المسلمین» حضور نداشتند.

مراسم ترحیم ابوالعینین شعیشع با قرائت آیاتی از قرآن كریم توسط تعدادی از قاریان حاضر همچون شیخ «محمود صدیق المنشاوی»، شیخ «محمد الطبلاوی» و همچنین «حسن المرعب»، نماینده قراء لبنانی، آغاز شد و در این محفل مسئول شبكه ماهواره‌ای «الفجر» و نماینده‌ای از سفارت عربستان سعودی در قاهره نیز حضور داشتند.

خانواده استاد شعیشع ضمن انتقاد از غیاب گروه‌های مختلف در مراسم و ابراز ناراحتی خود از این مسئله، این حركت را بیانگر بی‌توجهی به ارزش‌های دینی در مصر پس از انقلاب این كشور دانستند.

 نوه ابوالعینین شعیشع:

مسئولان حكومتی مصر در حالی در مراسم ترحیم مرحوم ابوالعینین شعیشع حاضر نشده‌اند كه دولت عربستان نماینده خود را برای عرض تسلیت به این مجلس فرستاده و حتی نماینده قاریان لبنانی نیز در این مراسم حضور یافته بود

«محمد شعیشع»، نوه استاد ابوالعینین شعیشع و رئیس یكی از دفاتر دادگاه تجدیدنظر قاهره، عدم حضور نمایندگان دولتی و مسئولان الازهر و وزارت اوقاف مصر در مراسم تشییع پیكر شیخ‌القراء مصر را تأسف‌برانگیز خواند و گفت: این اقدام بیانگر از بین رفتن ارزش‌های دینی در دولت جدید مصر است.

وی تأكید كرد: پیش‌تر ارزش‌های دینی قابل احترام بود و نماینده‌ای از شورای وزیران برای عرض تسلیت در مجلس عزا حاضر و خبر وفات شخصیت‌های برجسته دینی در روزنامه‌های رسمی منتشر می‌شد، در حالی كه این روزها این چنین نیست.

نوه ابوالعینین شعیشع همچنین تصریح كرد: چنین رفتارهایی منجر به بی‌ارزش‌شدن مقام قراء در مصر خواهد شد؛ كشوری كه مهد پرورش قاریانی بوده است كه به جوانان قرآن و علوم قرآنی آموزش داده و الگویی برای آنان بودند.

وی خاطر‌نشان كرد: مسئولان حكومتی مصر در حالی در مراسم ترحیم مرحوم ابوالعینین شعیشع حاضر نشده‌اند كه دولت عربستان نماینده خود را برای عرض تسلیت به مجلس فرستاده و حتی نماینده قاریان لبنانی نیز در این مراسم حضور یافته است.

گفتنی است، استاد «ابوالعینین شعیشع»، شیخ‌القراء مصر و دبیركل اتحادیه قاریان و حافظان قرآن این كشور، روز پنجشنبه، دوم تیرماه، در سن 89 سالگی دعوت حق را لبیك گفت.

استاد ابوالعینین‌ شعیشع، در سال 1343 هجری قمری مصادف با 1922 میلادی در «بیلا» از توابع استان «كفرشیخ» متعلق به مصر علیا به دنیا آمد. وی مراحل اولیه قرائت را در دوران كودكی زیر نظر خانواده خود فراگرفت و سپس در محضر استادان فن قرائت به تكمیل این علم پرداخت.

شعیشع در 17 سالگی برای اولین بار در رادیوی مصر به تلاوت قرآن پرداخت و این موفقیت خود را مرهون مساعدت‌هاى مرحوم استاد شیخ «عقیق» شاعر و مؤلف داستان پیامبر بزرگ اسلام(ص)، می‌داند و از این به‌ بعد بود كه تلاوت‌های استاد شعیشع پیوسته از همه رادیوهاى كشورهاى عربی و اسلامى پخش می‌شد.

مرحوم استاد شعیشع تنها قارى عصر خود بود كه به‌ روش استاد كل قرائات و نابغه زمان، مرحوم «محمد رفعت»، به تلاوت مى‌پرداخت و به‌ همین سبب از مشاهیر عصر خود به‌ شمار مى‌رفت و همواره مشتاقان قرآن كریم از قرائت او بهره مى‌بردند.

وی به دلیل تلاوت‌های زیبا و منحصر به فردش نشان افتخار «الرافدین» از عراق (بالاترین نشان افتخار این كشور)، نشان «الارز»(برنج) از لبنان، نشان‌های «استحقاق»(شایستگی) از سوریه و فلسطین و نشان‌های افتخار دیگری از تركیه، سومالی، پاكستان، امارات و برخی كشورهای اسلامی را دریافت كرد.

 

منبع : http://qariquran.blogfa.com/cat-1.aspx

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 تیر 1390    | توسط: سیدمرتضی قاضوی    | طبقه بندی: الگوهای قرائت قرآن،     |
نظرات()