استاد «ابوالعینین شعیشع» نامی شناخته شده در میان قاریان و حاملان قرآن و آخرین بازمانده عصر طلایی قرائت قرآن كشور مصر بود كه دوم تیرماه، در سن 89 سالگی، دعوت حق را لبیك گفت و با رفتنش، تنها ستاره پرفروغ آسمان تلاوت مصر افول كرد.

مرحوم استاد «ابوالعینین شعیشع»

 استاد ابوالعینین‌ شعیشع دارای قرائتی وزین و متین بود، دقت در ادای كلمات و رسایی بیان و تلفظ قوی از ویژگی‌های قرائت استاد بود. ایشان تنها قاری عصر حاضر بود كه به روش استاد مرحوم «محمد رفعت» تلاوت می‌‌كرد، بدین سبب ابوالعینین شعیشع از مشاهیر قاریان معاصر محسوب می‌شد و همواره مشتاقان قرآن كریم از تلاوت‌های تأثیرگذار ایشان در جهان فیض می‌بردند.
فایل تلاوت‌های تحقیق قرآن كریم مرحوم استاد شعیشع را از اینجا دریافت كنید!

این قاری بزرگ جهان اسلام در شیوه قرائت تسلط فوق‌العاده‌ای داشت و در انواع سبك‌های ده‌گانه و هفت‌گانه قرائت دارای مهارت و چیرگی خاصی بود و اغلب قرائت خود را به طریق روایت حفص از عاصم طبق رسم‌الخط عثمان‌ طه تلاوت ‌كرد.

ابوالعینین شیعشع نخستین قاری مصری بود كه در مسجدالأقصی تلاوت كرد و در اوایل دهه هفتاد با همكاری قاریان بزرگ مصر از جمله شیخ «محمود علی البناء» و «عبدالباسط عبدالصمد» اتحادیه قاریان مصر را تأسیس كرد و در سال 1988 میلادی به عنوان رئیس آن انتخاب شد.

وی در خاندانی قرآنی پرورش یافت و قاری مشهور مرحوم استاد «عبدالفتاح شعشاعی» عموی ایشان و مرحوم استاد «عبدالباسط محمد عبدالصمد» نیز خواهرزاده این استاد بودند؛ مرحوم شعیشع به بسیاری از كشورهای جهان مسافرت كرد و در آن‌جا به تلاوت قرآن پرداخت كه از آن جمله می‌توان به كشورهای جمهوری اسلامی ایران، فرانسه، تركیه، انگلیس، یوگسلاوی سابق، سومالی، اردن، سوریه، فلسطین و كویت اشاره كرد.

استاد ابوالعینین شعیشع تنها قاری عصر خویش به‌شمار می‌رفت كه به روش استاد مرحوم «محمد رفعت» به تلاوت می‌پرداخت، بدین سبب وی از مشاهیر قاریان معاصر محسوب می‌شد

شعیشع در یكی از سفرهای خود به ایران برداشت خود از سفر به كشورمان را این گونه بیان كرد: «ایران كشوری است كه به نظر من همه ملل مسلمان باید به آن اقتدا كرده و به موضع‌گیرهای آن افتخار كنند، رهبر شما رهبری است كه خوی پیامبران را دارد، كدام مقام مملكتی و آن هم نفر اول یك كشور، بر زمین می‌نشیند و قرآن گوش می‌دهد؟ ...من خودم را ایرانی می‌دانم».

مرحوم شعیشع؛ عاشق ایران و دوستدار تلاوت قاریان ایرانی

استاد شعیشع قبل از انقلاب در سال 1357 هجری شمسی در سفری كه به ایران داشت، در شهرهایی نظیر تهران، مشهد، اصفهان و شیراز به تلاوت قرآن مبادرت كرد و بعد از انقلاب نیز به‌عنوان داور مسابقات بین‌المللی قرآن كریم به ایران سفر كرد و در سال‌های كهولت سن برای داوری بیست و پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی ایران به كشورمان آمد.

خبرگزاری قرآنی ایران در حاشیه سومین دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان در مشهد مقدس كه دی‌ماه سال گذشته برگزار شد، با استاد ابوالعینین شعیشع به گفت‌و‌گو نشست كه وی از علاقه خود نسبت به جمهوری اسلامی ایران چنین گفت: «من هم‌اكنون با توجه به كهولت سنی كه دارم، بسیار كم سفر می‌كنم و در معدود كشورهایی به‌عنوان داور در مسابقات قرآن حضور پیدا می‌كنم، اما ایران كشوری است كه من دوستدار آن هستم و تلاوت زیبا و جذاب قاریان این مرز و بوم مرا شیفته خود كرده است و این تلاوت‌های زیبا و عشق و محبتم به سرزمین ایران از انگیزه‌هایی است كه مرا به سوی ایران می‌كشاند».
گزارش تصویری از آخرین حضور مرحوم استاد شعیشع در ایران را اینجا ببینید!

این استاد مرحوم افزود: «قاریان ایرانی با وجود این‌كه به زبان عربی صحبت نمی‌كنند، اما قرآن كریم را بسیار زیبا و بادقت تلاوت می‌كنند و احكام وقف و ابتدا، مخارج حروف، سكون و غنه را در نهایت تسلط و زیبایی تلاوت می‌كنند».

شیخ‌القراء مصر در ادامه این گفت‌وگو تصریح كرد: «قاریان ایرانی نخبگانی هستند كه سبك تلاوت مشاهیر قرائت مصر را به‌خوبی تقلید و تلاوت می‌كنند و تلاوت زیبای قاریان ایرانی سبب شده است كه من نسبت به آینده قاریان مصری بیم داشته باشم و ایرانیان صاحب سبك در تلاوت قرآن شوند».

شعیشع گفت: «اتحاد و همبستگی كشورهای اسلامی از آروزهای من است و آرزو دارم قبل از این‌كه از این دنیا بروم، شاهد امتی متحد و یكپارچه باشم، اجرای مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان حركتی در راستای تحقق وحدت اسلامی است و گرد‌ هم آمدن نخبگان قرآنی بر سر سفره قرآن، اقدامی عملی برای تحقق انسجام امت اسلام است».

 استاد شعیشع:

آرزو دارم قبل از این‌كه از این دنیا بروم، شاهد امتی متحد و یكپارچه باشم

شعیشع در مراسم بزرگداشت خود در سال 1387 كه سالن‌ همایش‌های بین‌المللی برج میلاد برگزار شد، گفت: «در میان كشورها مرسوم است كه مردگان را تكریم می‌كنند؛ اما در ایران قبل از آنكه عزیزی از دست برود وی را مورد تجلیل و تقدیر قرار می‌دهند و این اولین باری است كه در حالی‌ كه در قید حیات هستیم، در جمهوری اسلامی ایران از ما تجلیل می‌شود».

تشكر شعیشع از شعور ایرانیان در تكریم بزرگان

وی در ادامه افزود: «این بسیار كار خوبی است كه تا وقتی فردی زنده است، از وی تجلیل شود و من از همه كشورهای اسلامی می‌خواهم كه این كار ایران را سرمشق خود قرار دهند».

شیخ‌القراء مصر در مراسم تجلیل خود چنین ادامه داد: «من امروز گریه كردم به خاطر این همه احساس، شعور و فهمی كه در جمهوری اسلامی ایران برای بزرگداشت و تكریم از بزرگان وجود دارد و از تمام كسانی كه این مراسم را اجرا كردند، تشكر می‌كنم».

وی همچنین با اشاره به فعالیت‌های روزانه خود تصریح كرد: «من در هر شبانه‌روز بعد از نماز صبح پنج جزء از قرآن كریم را تلاوت می‌كنم و بالطبع علاوه بر كارهای دینی به سایر امور شخصی و منزل نیز رسیدگی می‌كنم».

شعیشع گفت: «در طول زندگی خودم و این 80 سال كه با قرآن بودم، دعای دائمی كه شبانه‌‌روز در نمازهایم از خداوند می‌خواهم، این است كه «اللهم لا تحرمنی من خدمة كتابك حتی القاك»،(خدایا من را از خدمت به كتابت محروم نكن تا وقتی كه تو را ملاقات كنم).

در مراسم تجلیل از این استاد برجسته، مجری برنامه از شعیشع خواست تا به اشتیاق عاشقان صدایش كه در مجلس حاضر هستند، پایان بخشد و آیاتی از قرآن را برای آن‌ها تلاوت كند، استاد شعیشع نیز در ابتدا عنوان كرد كه دكتر من را از تلاوت قرآن منع كرده است، اما با اصرار فراوان مجری برنامه به یك‌باره و در حالی‌ كه بیش از 80 سال داشت، با صدایی رسا شروع به تلاوت كرد: «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ، اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِی خَلَقَ...»

 

منبع : http://qariquran.blogfa.com/cat-1.aspx

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 تیر 1390    | توسط: سیدمرتضی قاضوی    | طبقه بندی: الگوهای قرائت قرآن،     |
نظرات()