به طور واقعی برای هیچ‌كس باور كردنی نبود كه استاد شعیشع در آن سن با آن صدای رسا و قوی و با تحریرهای دوران جوانی بتواند تلاوت كند، حتی همراهان استاد شعیشع نیز بهت زده بودند، استاد «حلمی جمل» مرتب از جای خود برمی‌خواست و استاد را تشویق می‌كرد.

 شعیشع در مراسم بزرگداشت خود:

در میان كشورها مرسوم است كه مردگان را تكریم می‌كنند اما در ایران قبل از آن‌كه عزیزی از دست برود وی را مورد تجلیل و تقدیر قرار می‌دهند و این اولین باری است كه در حالی‌كه در قید حیات هستیم در جمهوری اسلامی ایران از ما تجلیل می‌شود

شیخ‌القراء مصر بسیار نكته‌سنج و ریز بین‌ بود

پس از پایان تلاوت شعیشع و در هنگام تجلیل از این استاد در سالن همایش‌های برج میلاد، «محمدباقر قالیباف»، شهردار تهران عنوان «شهروند افتخاری تهران» را به همراه لوح تقدیر و تندیس به این استاد تقدیم كرد و بر این اساس شعیشع یكی از شهروندان افتخاری تهران شد، شعیشع بسیار مسرور و شادمان بود، همه دور تا دور او را گرفته و خواهان این بودند كه لحظاتی با این استاد صحبت كنند یا با او عكس یادگاری بگیرند، اما حال مزاجی استاد این اجازه را نمی‌داد.

شعیشع بسیار نكته‌سنج و ریزبین‌ بود و هیچ چیزی از چشمش دور نمی‌ماند. وی به جلوه‌های هنری و زیبایی‌های شهر تهران بسیار علاقه‌مند بود. هنگام حضور در تهران بارها شده بود كه با اشاره به نقش و نگارهای به كار رفته در پل‌ها و دیگر اماكن عمومی این شهر به «نعینع»، از قاریان مشهور مصر، می‌گفت: «ببین ایرانی‌ها چقدر هنر‌دوست و اهل ذوق هستند، آن‌ها نه فقط در تلاوت قرآن هنرمند هستند، بلكه این هنر در جای‌جای فضاهای شهری آن‌ها نیز مشهود است».

پرواضح است كه استاد ابوالعینین شعیشع از معدود قاریانی بود كه به علت كهولت هیچ‌گاه از تلاوت قرآن و فعالیت‌های قرآنی فاصله نگرفت و تجارب ارزنده‌ای در اختیار قراء و علاقه‌مندان به نغمه‌های قرآنی قرار داد كه همواره مورد استفاده آنان قرار خواهد گرفت و تلاوت‌های برجای مانده از این قاری بزرگ جهان اسلام همواره در محافل قرآنی به گوش خواهد رسید تا یاد و نامش همیشه جاودان بماند.

لازم به ذكر است، ابوالعینین شعیشع در سال 1343 هجری قمری مصادف با 1922 میلادی در «بیلا» از توابع استان «كفرشیخ» واقع در مصر علیا به دنیا آمد. وی مراحل اولیه قرائت را در اوان كودكی زیر نظر خانواده خود فراگرفت و سپس در محضر استادان فن قرائت به تكمیل این علم پرداخت.

شعیشع در 17 سالگی برای اولین بار در رادیوی مصر به تلاوت قرآن پرداخت و این موفقیت خود را مرهون مساعدت‌هاى مرحوم استاد شیخ «عقیق»، شاعر و مؤلف داستان پیامبر بزرگ اسلام(ص) دانست و از این به‌بعد بود كه تلاوت‌های استاد شعیشع پیوسته از همه رادیوهاى كشورهاى عربی و اسلامى پخش می‌شد.

 استاد شعیشع:

همیشه در نمازهای روزانه خود با ذكر دعای «اللهم لاتحرمنی من خدمة كتابك حتی القاك»، از خدا می‌خواهم مرا تا آخرین نفس از خدمت به قرآن محروم نكند

عضو شورای عالی امور اسلامی، رئیس مركز بین‌المللی حفظ قرآن كریم، عضو كمیته ارزیابی قاریان رادیو و تلویزیون مصر و عضو كمیته عالی قرآن وزارت اوقاف و امور اسلامی مصر و عضو كمیته بازسازی مساجد قاهره از جمله فعالیت‌های ابوالعینین شیعشع در طول حیات پربركت آن مرحوم بود.

پیش‌تر در ایكنا یك شماره از ویژه‌نامه «رایحه» با موضوع «بزرگداشت استاد شعیشع» منتشر شده بود.
نسخه الكترونیك ویژه‌نامه بزرگداشت مقام مرحوم استاد شعیشع را اینجا ببینید!

 

منبع : http://qariquran.blogfa.com/cat-1.aspx

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 تیر 1390    | توسط: سیدمرتضی قاضوی    | طبقه بندی: الگوهای قرائت قرآن،     |
نظرات()