مقام معظم رهبری سال‌ها قبل در مورد «ابوالعینین شعیشع» فرمودند: این استاد ابوالعینین شعیشع كه یك پیر قرآن است، بنده از سى سال پیش ـ شاید هم بیشتر ـ با صدا و نوارهاى ایشان آشنا هستم؛ اینها عمرشان را با قرآن گذرانده‌‏اند؛ اینها كسانى هستند كه در این رشته قرائت و تلاوت قرآن كار كرده‏‌اند.

 استاد «ابوالعینین شعیشع» كه شامگاه پنجشنبه گذشته در سن 89 سالگی درگذشت، بسیار مورد تأیید مقام معظم رهبری بود و ایشان، وی را «پیر قرآن كریم» نامیدند.

آنچه در پی می‌آید، بخشی از سخنان مقام معظم رهبری درباره این استاد گرامی است كه به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ‌ نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای منتشر می‌شود:

این استاد «ابوالعینین شعیشع» یك پیر قرآن است

ما باید رابطه‏‌مان را با قرآن روزبه‏‌روز مستحكم‌تر كنیم. در خانه‌‏ها قرآن بخوانید. حتى در هنگام بیكارى، چنانچه مختصر فراغتى پیدا می‌‏كنید، خودتان را به قرآن وصل كنید. هر روز مقدارى قرآن بخوانید و آن را فرا بگیرید. این روش‌هاى تجویدى را فرا بگیرید. از این معلمان و اساتیدى كه عمدتاً از كشور مصر آمده‏اند، هرچه ممكن است، استفاده كنید.

این استاد ابوالعینین شعیشع كه یك پیر قرآن است، بنده از سى سال پیش ـ شاید هم بیشتر ـ با صدا و نوارهاى ایشان آشنا هستم؛ اینها عمرشان را با قرآن گذرانده‏‌اند؛ اینها كسانى هستند كه در این رشته قرائت و تلاوت قرآن كار كرده‌‏اند؛ خوب هم كار كرده‌‏اند؛ حایز مراتب خوب هم شده‌اند. آنچه را كه این اساتید قرآن دارند، از آنها فرا بگیرند. البته قرآن یك دریاى عمیق و یك بحر واسع است و نهایتى ندارد؛ هرچه پیش بروید ـ چه در سطح قرآن، چه در اعماق آن ـ همچنان امكان سیر و پیشرفت و حركت وجود دارد.

( 17 بهمن 70 - سخنرانى در مراسم اختتامیه هشتمین دوره مسابقات بین‏المللى حفظ و قرائت قرآن كریم‏)

سى سال است كه با نوارهاى آقاى شیخ ابوالعینین آشنا هستم

از زیارت آقایان خوشحالم. نزدیك سى سال است كه با نوارهاى آقاى شیخ ابوالعینین آشنا هستم. مدت‌ها قبل یك نفر در مشهد نوارهاى ایشان و نوارهاى مرحوم شیخ عبدالفتاح و شیخ مصطفى اسماعیل را براى من آورد و من از آنجا با صداى این آقایان آشنا شدم. البته گاهى هم در فرصت‌هایى، از رادیوهاى كشورهاى عربى تلاوت قرآن شما را گوش می‌‏كردم.

الحمدللَّه حالا شما در شرایطى به ایران آمده‌‏اید كه كشور ما بحمداللَّه در همه‌‏جایش پُر از شوق به قرآن است. خدا را شكر می‌كنیم كه جوانان ما، بچه‌‏هاى ما، همه ملت ما، سراسر وجودشان شوق به قرآن است و قرائتاً، تجویداً، فهماً و فقهاً با قرآن مأنوسند.

سابق این‏طور نبود. در گذشته، این سلاطین و حكام طاغوتى، مردم را از قرآن دور نگه‌ داشته بودند. گاهى كسانى پیدا می‌شدند و یك كارهاى قرآنى می‌كردند؛ اما خیلى در سطح پایین بود. یادم است كه همین آقاى شیخ ابوالعینین به مشهد آمد، من تازه از زندان آزاد شده بودم. ایشان در ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد قرآن تلاوت می‌‏كرد. شاید صد نفر آدم نشسته بودند و همین‌‏طور مجلس را تماشا می‌كردند و نمی‌‏فهمیدند كه قرآن چیست؛ چون رهگذر بودند و دیده بودند كه این‏جا مجلسى است، همان‏جا هم نشسته بودند! اما اگر حالا شما به همان‏جا بروید و قرآن تلاوت كنید، می‌‏بینید كه هزاران نفر مردم می‌‏ریزند و قرآن را استماع می‌كنند.

(16 خرداد 70 - 16/3/1370 بیانات در دیدار با قاریان قرآن: محمّد محمود طبلاوى، ابوالعینین شعیشع و احمد رزیقى‏)

 

منبع : http://qariquran.blogfa.com/cat-1.aspx

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 تیر 1390    | توسط: سیدمرتضی قاضوی    | طبقه بندی: الگوهای قرائت قرآن،     |
نظرات()