«مهدی دغاغله»، پیشكسوت قرآنی كشورمان

پیش‌كسوت قرآنی كشورمان با بیان خاطراتی از دیدارهای خود با استاد شعیشع، شیخ‌القراء مصر، اخلاص و صفای باطن را راز ماندگاری تلاوت‌های این استاد فن و هنر تلاوت قرآن عنوان كرد.

«مهدی دغاغله»، پیشكسوت قرآنی كشورمان

مهدی دغاغله، پیش‌كسوت قرآنی كشورمان در خصوص مقام استاد شعیشع اظهار كرد: من از دوران كودكی از مشتاقان تلاوت مرحوم شعیشع بودم و در سال 1361 برای اولین بار عكس ایشان را در مؤسسه «آهنگ‌های آسمانی» در میدان امام خمینی(ره) تهران مشاهده كردم.

وی ادامه داد: هفت سال بعد، یعنی در سال 1368، ایشان برای اولین بار به ایران دعوت شدند و من هم به اتفاق مرحوم «ایرج قیم» خود را از اهواز به تهران رساندیم و مرحوم شعیشع را برای اولین بار از نزدیك مشاهده كردیم و صحبت‌های زیادی بین ما رد و بدل شد و ایشان من را به خاطر داشتن لهجه مصری به خاطر سپردند.

دغاغله عنوان كرد: در سال 1373، برنامه تواشیح «اقرا باسم ربك المرسلوه» را در مسابقات بین‌المللی قرآن و در حضور استاد اجرا كردیم و استاد از شنیدن این تواشیح بسیار متأثر شدند و اشك ریختند. بعد از این ماجرا ما با هم ارتباط تلفنی داشتیم تا سال 1386 كه من به مصر مسافرت كردم و البته من ایشان را در خلال سفرهایشان به ایران می‌دیدم.

وی اضافه كرد: من در سفر مصر به همراه آقای «شاه‌میوه» به منزل ایشان دعوت شدیم و این ارتباط تلفنی تا یك ماه پیش نیز مستمر بود تا اینكه صبح روز پنجشنبه، دوم تیرماه، از طریق قاریان مصری و رسانه‌ها مطلع شدم كه این استاد قرائت قرآن كریم، به خاطر كهولت سن و ایست قلبی دار فانی را در شهر قاهره وداع گفت.

این داور مسابقات قرآن درباره رمز ماندگاری تلاوت‌های استاد شعیشع تصریح كرد: درباره رمز ماندگاری تلاوت‌های مرحوم شعیشع برداشت‌ها و نظرات مختلفی می‌توان ارائه كرد، اما وقتی همین كلمه «رمز» در این خصوص استفاده می‌شود، باید توجه كرد كه یكی از مفاهیم و معانی كلمه رمز، راز است.

وی توضیح داد: كلمه راز یكی از شئونات و وجوه الهی است و یك امر قدسی و روحانی محسوب می‌شود و من راز ماندگاری تلاوت‌های استاد را در صفای روح، لطافت، اخلاص و احساس زنده ایشان می‌بینم. ایشان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی سفرهای متعددی به ایران داشتند و بالطبع تأثیرات بسیار زیادی در سطح قرائت قاریان ایران از خود باقی گذاشتند.

این پیش‌كسوت قرآنی خاطرنشان كرد: تأثیر استاد بر قاریان ایرانی، امری است كه برای خود من تجربه‌ای كاملاً محسوس بود. ما پیش از این به دنبال نوار تلاوت قاریان مصری و عكس آن‌ها بودیم، ولی انصافاً حضور قاریان مصری در كشور ایران تأثیر فوق‌‌العاده‌ای در پیشرفت سطح تلاوت قاریان پدید آورد.

وی افزود: وقتی قاریان ما به صورت مستقیم و بدون واسطه تلاوت‌های قاریان مصری را می‌شنیدند، یك احساس زنده بودن را به مخاطب القا و انگیزه را ده‌ها برابر بیشتر می‌كرد و این مطلب را به قاریان ایرانی بازگو می‌كند كه رسیدن آن‌ها هم به این سطح از تلاوت امكان‌پذیر و شدنی است.

دغاغله گفت: این تأثیر مانند این است كه انسان داستانی را در كتاب بخواند یا در فیلم ببیند، اما وقتی انسان خود را در فضای داستان می‌بیند، تأثیر ویژه‌ای از عناصر داستان دریافت می‌دارد كه غیرقابل انكار است.

وی درباره واكنش جامعه قرآنی مصر از شنیدن خبر فوت استاد شعیشع تأكید كرد: در خود مصر همه مردم از خبر فوت استاد شعیشع باخبر هستند و یك مراسم باشكوهی قرار است به عنوان مجلس ترحیم استاد شعیشع در قاهره برگزار شود.

این پیش‌كسوت قرآنی بیان كرد: از آنجا كه خبر ارتحال استاد جمعه منتشر شد، و هنوز بسیاری از افراد داخل كشور از این واقعه مطلع نشده‌اند، مجلس ترحیمی در اهواز طی روزهای چهارم یا پنجم تیرماه به مناسبت بزرگداشت این استاد قرائت برگزار می‌شود.

دغاغله عنوان كرد: استاد بسیار خوش‌ اخلاق بود و علاوه بر این با كهولت سن، فوق‌العاده انسان باهوش و دقیقی بودند. در آخرین مطلبی كه استاد به ما گفتند و من در كتاب «سفر به مصر» آن را نگاشته‌ام، خاطره‌ای از استاد در خصوص مقام و منزلت مقام معظم رهبری آمده است.

وی توضیح داد: استاد به من گفته‌ بودند كه من برنامه‌های مختلفی را در حضور سران كشورها، رئیس جمهورها، سلاطین و ... داشتم، ولی من هیچ‌جا را مانند كشور ایران ندیده‌ام كه در آن رهبر این كشور پهناور و بزرگ، مثل پیامبران و انبیاء روی زمین بنشیند و رحل را در جلوی خود قرار دهد و ساعت‌ها برای استماع قرآن وقت بگذارد.

 

منبع : http://qariquran.blogfa.com/cat-1.aspx

نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 23 تیر 1390    | توسط: سیدمرتضی قاضوی    | طبقه بندی: الگوهای قرائت قرآن،     |
نظرات()