«محمد رفعت»؛ ستاره ستارگان تلاوت قرآن كریم

فعالیت‌های قرآنی: محمد رفعت خاطره جالب دیگری را نیز تعریف كرد كه مربوط می‌شد به سال 1930 میلادی كه وی برای تلاوت قرآن در یكی از مجالس عزاداری دعوت شده بود و جمعیت حاضر از حالت طبیعی خارج شده و با تكبیر و تهلیل از من می‌خواستند كه فلان آیه را با چنین آهنگی تلاوت كنم.

امام القراء استاد «محمد رفعت»

به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران (ایكنا)، در بخش‌های پیشین از یادداشت «ابوبثینه» روزنامه‌نگار مصری درباره استاد «محمد رفعت» خواندیم كه محمد رفعت با یادآوری خاطره‌ای جالب می‌گوید: در یكی از روزها كه در مكتب‌خانه در حال تلاوت قرآن بودم متوجه شدم كه در هنگام تلاوت من مردم در نزدیكی پنجره مكتب‌خانه كه به خیابان مشرف بود تجمع می‌كردند و به تلاوتم گوش می‌دهند و همهمه آن‌ها نشان می‌داد كه تعدادشان خیلی زیاد است.

وی می‌افزاید: همچنین در هنگام تلاوت متوجه شدم كه مردم با گفتن كلماتی كه حاكی از شگفتی آن‌ها بود مرا مورد تحسین و تشویق قرار می‌دهند، از این رو بود كه پشتكار و علاقه من به فراگیری فنون تلاوت و علم اختلاف قرائات بیشتر شد و این لطف پروردگار بر من بود كه باعث شد در این راه پیشرفت كنم و روزی در همان مسجدی كه در كنار آن علم قرائت قرآن را آموختم به تلاوت قرآن بپردازم.
بخش دوم این گزارش را این‌جا بخوانید!

ابوبثینه در ادامه یادداشت خود در روزنامه «المصور» مصر می‌نویسد: محمد رفعت همچنین برای من خاطره جالب دیگری را نیز تعریف كرد كه مربوط می‌شد به سال 1930 میلادی كه وی برای تلاوت قرآن در یكی از مجالس عزاداری دعوت شده بود.

وی می‌نویسد: محمد رفعت ماجرا را این‌گونه برای من تعریف كرد: در یكی از شب‌های سال 1930 میلادی برای تلاوت قرآن در مجلس عزاداری كه به مناسبت وفات یكی از نزدیكان معاون امور شیمی و سم‌پاشی در وزارت كشاورزی مصر بود دعوت شدم.

این ستاره درخشان تلاوت این گونه ادامه می‌دهد: در آن شب جمعیت زیادی به محل عزاداری كه در خیمه بزرگی برپا شده بود آمده بودند كه در میان آن‌ها شخصیت‌های بزرگ و برجسته دولتی نیز حضور داشتند و به علت جمعیت زیاد خیابان‌های اطراف آن خیمه نیز مملو از جمعیت شده بود.

رفعت می‌افزاید: آن‌ هنگام كه نوبت تلاوت من شده بود من شروع به تلاوت قرآن كردم، اواسط تلاوت بود كه احساس كردم جمعیت حاضر از حالت طبیعی خارج شده و با تكبیر و تهلیل از من می‌خواستند كه فلان آیه را با چنین آهنگی تلاوت كنم، در واقع مجلس از حالت عزا خارج شده بود.

رفعت ادامه داد: در همان لحظات بود كه یكی از نزدیكان صاحب عزا با صدایی بلند گفت كه ای مردم شما را چه شده است، مگر به مجلس تفریح و شادمانی آمده‌اید، بگذارید شیخ رفعت با فكر و تأمل خویش به تلاوت بپردازد.

در پایان با طلب رحمت و مغفرت برای روح استاد محمد رفعت از همه عاشقان این استاد می‌خواهم كه در حفظ و جمع‌آوری تلاوت‌های این استاد كه به مثابه میراثی گران‌بها برای آینده‌گان است، كوشا باشند.

 

منبع : دانلود قرائت قرآن به آدرس http://quran-saba.mihanblog.com/

نوشته شده در تاریخ جمعه 17 تیر 1390    | توسط: سیدمرتضی قاضوی    | طبقه بندی: الگوهای قرائت قرآن،     |
نظرات()