زمانی كه زندگی قاریان مشهور جهان را مرور می كنیم ، نامی آشنا دیدگان را به خویشتن خیره می سازد . نامی كه رسالت قاریان قرآن را در خاطره ها جاودانه می سازد . شهید القراء نامی است كه بی شك هر عاشق قرآنی را بر آن گذر افتاده است . نامی كه عاشقان قرآن بارها و بارها برآن درنگ كرده و از خویشتن پرسیده اند كه : محمد صدیق از چه رو بدین نام ملقّب گردیده است ؟ مردی كه تلاوتهای زیبایش پس از گذر سال ها ، هنوز زینت بخش محافل و مجالس است . مردی كه مقلّدان بیشمار از خویش بر جای گذاشته است .

اگر بخواهیم محمد صدیق را بهتر بشناسیم ، شاید بهتر آن باشد كه در تذكره عرفا و صوفیان عصر به جست وجوی او بپردازیم ؛ چرا كه محمد صدیق پیش از آنكه یك قاری باشد ، یك صوفی است . صوفی كه خرقه زهد بر تن كرده و رایحه معرفت و زهد از جای جای تلاوتهایش برمی خیزد . آری ، او صوفی است كه جان و زندگی خویش را وقف كلام پروردگار كرده است ، تا بدانجا كه لحظه ای مفارقت از كلام دوست بر او چنان گران آمد كه نتوانست پذیرای آن گردد و عاقبت جان خویش را در این مسیر قربانی ساخت . او را شهید القراء نامیده اند ، چه آن زمان كه طبیبان معالجش وی را از تلاوت كتاب خدا برحذر داشتند ، وی نپذیرفت . چه ، زندگی جدای از مكتب و كلام دوست نه تنها برای او بلكه بر تمامی كسانی كه در این مسیر گام گذارده اند ، بسی سخت و دشوار است .
 
برای خواندن ادامه ی زندگینامه استاد منشاوی به ادامه ی مطلب مراجعه فرمائید...

استاد محمد صدیق منشاوی در سال 1299ه.ش. یعنی حدود 73 سال پیش ، در شهر منشاه مصر در خانواده ای بسیار مذهبی پا به عرصه ی وجود گذارد .

« پدرش شیخ صدیق منشاوی یكی از قاریان صوفی منش بود كه هرگز در مسیر تلاوتش اجر و پاداشی طلب نكرد . از این رو فرزندش محمد را نیز با چنین علایقی پرورش داد تا جایی كه تلاوت را تنها به جهت آنكه متعلق به این كتاب مقدس است برگزید . شیخ صدیق منشاوی را فردی در كمال خشوع و خضوع می خوانند گویند او چنان تقوی پیشه بود كه هرگز در هیچ تلاوتی بر اجر و پاداش آن سخنی نگفت . تنها در محل حاضر می شد ، آنگاه با وقاری سرشار از خشیت الهی باز می گشت و این شیوه ای بود كه در میان فرزندانش نیز نیك مشهود است ».

محمد صدیق از آنجا كه در شهر منشاه تولد یافت چون پدرش به منشاوی ملقب گردید . با تشویق و تعلیم پدر به آموزش معارف قرآنی و تعلیم قرائت های مختلف پرداخت ، چرا كه پدرش نیز از قاریان مشهور عصر خود به شمار می آمد . مرحوم استاد منشاوی از همان ابتدا به حفظ كامل قرآن پرداخته و از 9 سالگی به بعد در ماه مبارك رمضان شبهای قرائت قرآن برگزار می نمود . این امر تا سنین جوانی استاد ادامه داشت . این در حالی بود كه پس از چندی با ورودش به رادیوی عربی مصر و پخش تلاوتهایش ، به شهرت او افزوده شد تا آنكه به عنوان یكی از اساتید و قاریان مشهور مصر معرفی شد .

او قاری بزرگی است كه در میان متأخران بی نظیر و در میان متقدّمین كم نظیر بوده است . او از مفاخر بزرگ جهان اسلام و مبتكر الحان گوناگون قرآنی به شمار می آید . سبك تلاوت ، صوت زیبا ، لحن گرم و حزین ، تلفظ صحیح و بیان قوی كلمات از مختصّات قرائت مرحوم منشاوی به شمار می آید كه با چیرگی و مهارت كامل و تسلّطی فوق العاده شنونده را به آیات الهی متوجه می سازد . او چنان تسلّطی به قرائات سبعه و عشره و راویان قاری دارد كه وی را به عنوان یكی از بهترین اساتید این فن در جهان اسلام مطرح نموده است ، تا آنجا كه شهرتش را در جای جای جهان اسلام اذعان می دارند .

مرحوم محمد صدیق منشاوی با تسلّطی كامل و سبكی خاص تمامی قرآن مجید را با قرائت ترتیل تلاوت كرده است و اكنون گنجینه ای از نوارهای تحقیق و ترتیل این استاد در آرشیو رادیو قرآن موجود می باشد . تلاوت های این استاد همه هفته از رادیو قرآن جمهوری اسلامی ایران پخش می گردد .

استاد به واسطه زندگی كوتاهش به كشورهای محدودی مسافرت كرده است . از آن جمله به سوریه ، كویت و برخی از كشورهای شیخ نشین حاشیه خلیج فارس می توان اشاره كرد كه در مساجد مختلف این كشورها به تلاوت قرآن كریم پرداخته است .

سرانجام دست اجل از آستین تقدیر برون آمده ، این بار نیز گلی از بوستان معطر قرآن را گلچین نمود و استاد منشاوی در سن 49 سالگی در سال 1348 ه.ش. در شهر قاهره جان به جان آفرین تسلیم كرد و بدین طریق گرد غم و اندوه را در بر جبین عاشقان كلام دوست نشانید ، هرچند كه امروز پس از گذشت سال ها آوای ملكوتی او زینت بخش محافل و مجالس قرآنی و پرورش دهنده استعدادهای نهفته در این مسیر است .

منبع: تبیان              و       www.askquran.ir

نوشته شده در تاریخ جمعه 17 تیر 1390    | توسط: سیدمرتضی قاضوی    | طبقه بندی: الگوهای قرائت قرآن،     |
نظرات()